| Product | |
| Model | Dell OptiPlex 990DT |
| P/N | 210-35096 |
| C/O | Malaysia |
| Processor | |
| Processor | Intel® Core™ i5-2400 Processor (6M Cache, up to 3.70 GHz) |
| Chipset | Intel® Q67 Express Chipset |
| Memory | |
| Installed Size | 4.0 GB(2GBx2) |
| Technology | PC3-10600 MB/sec |
| Type | 240 pin, DDR3 SDRAM |
| Maximum allowed | Up to 16GB5 DDR3 SDRAM at 1333Mhz |
| Storage | |
| Hard Drive | 500 GB SATA 3G (3.0 Gb/sec) |
| Speed | 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD RW |
| Network Interface | |
| Ethernet | 10/100/1000 Ethernet LAN on system board |
| Memory card reader | |
| Type | None |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 | (2) (full height PCIe x16 (wired x 4)) |
| PCIe x1 | (3) |
| full height PCI | (1) |
| SATA | (4) |
| Memory Expansion | (2) DIMM sockets |
| I/O ports on the front panel | |
| Ports | 10 External USB 2.0 ports (1 Internal USB 2.0 for MT & DT only) 1 Serial; 1 RJ-45; 1 VGA; 1 DisplayPort; 2 PS/2; 2 Line-in (stereo/microphone), 2 Line-out (headphone/speaker), optional USB 3.0 PCIe card |
| Graphics | |
| Video adapter | Intel® HD Graphics 2000 (VGA, HDMI) |
| Audio | |
| Audio | Audio Speakers: Internal Dell Business audio speaker, Dell AX210 2.0 and Dell AX510 Sound Bar Speakers |
| Input Devices | |
| Keyboard | Dell USB Entry Keyboard, Dell QuietKey™ Keyboard, Dell Multimedia Pro Keyboard |
| Mouse | Dell USB Optical Mouse, Dell Laser Mouse |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Chassis | |
| Weight | 19.55 / 8.87 |
| Dimensions | 14.2 x 6.9 x 16.4 / (36.0 x 17.5 x 41.7) |
| Chassis design | Mini-Tower |
| Power Supply | |
| Power | Standard 265W |