| Product | |
| Model | Dell Vostro Mini Tower 260MT |
| P/N | () |
| C/O | Malaysia |
| Processor | |
| Processor | Intel® Core™ i3-2120 Processor (6M Cache, 3.30 GHz) |
| Chipset | Intel® H67 Express Chipset |
| Memory | |
| Installed Size | 4GB |
| Technology | PC3-10600 MB/sec |
| Type | 240 pin, DDR3 SDRAM |
| Maximum allowed | Up to 16GB2 Dual Channel DDR3 SDRAM at 1333Mhz - 4 DIMMS |
| Storage | |
| Hard Drive | 500 GB SATA 3G (3.0 Gb/sec) |
| Speed | 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD RW |
| Network Interface | |
| Ethernet | 10/100/1000 Ethernet LAN on system board |
| Memory card reader | |
| Type | None |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 | (2) |
| PCIe x1 | (1) |
| SATA | |
| Memory Expansion | (2) DIMM sockets |
| I/O ports on the front panel | |
| Ports | 8 External USB 2.0 ports (2 in the front 6 in the back) and 2 Internal USB 2.0 1 RJ-45 1 VGA 1 HDMI Front Panel Mic-in Headphone out Back Panel Mic-in/Line-in, Line-out |
| Graphics | |
| Video adapter | Nvidia Geforce GT530M 1G |
| Audio | |
| Audio | High Definition audio codec |
| Input Devices | |
| Keyboard | Dell USB Entry Keyboard, Dell QuietKey™ Keyboard, Dell Multimedia Pro Keyboard |
| Mouse | Dell USB Optical Mouse, Dell Laser Mouse |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Chassis | |
| Chassis design | Desktop |
| Power Supply | |
| Power | Standard 300W PSU, Active PFC |