| Product | |
| Model | Dell OptiPlex 780DT |
| P/N | 210-30067 |
| C/O | Malaysia |
| Processor | |
| Processor | Intel® Core™2 Duo Processor E7500 (3M Cache, 2.93 GHz, 1066 MHz FSB) |
| Chipset | Intel® Q45 Express Chipset w/ICH10DO |
| Memory | |
| Installed Size | 1 GB |
| Technology | PC3-10600 MB/sec |
| Type | 240 pin, DDR3 SDRAM |
| Maximum allowed | Up to 8GB3 DDR3 SDRAM at 1333Mhz - 2 DIMMS |
| Storage | |
| Hard Drive | 250 GB SATA 3G (3.0 Gb/sec) |
| Speed | 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD ROM |
| Network Interface | |
| Ethernet | Integrated Intel® 82567LM Ethernet LAN 10/100/1000 |
| Memory card reader | |
| Type | None |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion slots | |
| PCI | (2) |
| PCI Express x16 | (1) |
| PCIe x1 | (1) |
| SATA | |
| Memory Expansion | (4) DIMM sockets |
| I/O ports on the front panel | |
| Ports | 8 External USB 2.0 ports and 1 Internal USB 2.0 1 Parallel 1 Serial 1 RJ-45 1 VGA 1 Display Port 1 eSATA 2 Line-in (stereo/microphone) 2 Line-out (headphone/speaker) |
| Graphics | |
| Video adapter | Integrated Intel® X4500 Graphics Media Accelerator |
| Audio | |
| Audio | Internal Dell Business audio speaker, Dell AX210 2.0 and AY410 2.1 Desktop Speakers; Dell AX510 and AX510PA Sound Bar Speakers |
| Input Devices | |
| Keyboard | Dell USB Entry Keyboard, Dell QuietKey™ Keyboard, Dell Multimedia Pro Keyboard |
| Mouse | Dell USB Optical Mouse, Dell Laser Mouse |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Chassis | |
| Chassis design | Mini Tower |
| Power Supply | |
| Power | 255W Standard PSU or optional 255W 88% Efficient PSU; ENERGY STAR® compliant, Active PFC |