| Product | |
| Model | HP Compaq 8000 Elite |
| P/N | LE060PA |
| C/O | Singapore |
| Processor | |
| Processor | Intel® Core™2 Duo Processor E7500 (3M Cache, 2.93 GHz, 1066 MHz FSB) |
| Chipset | Intel® Q45 Express |
| Memory | |
| Installed Size | 2048 MB |
| Technology | PC3-10600 MB/sec |
| Type | 240 pin, DDR3 SDRAM |
| Maximum allowed | 16 GB DDR3-Synch DRAM |
| Storage | |
| Hard Drive | 320 GB SATA 3G (3.0 Gb/sec) |
| Speed | 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD ROM |
| Network Interface | |
| Ethernet | Integrated Intel® 82567LM Gigabit Network Connection |
| Memory card reader | |
| Supports the following cards | None |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion slots | |
| PCI | (1) |
| PCI Express x16 | (1) |
| PCI Express x1 | (2) |
| Memory Expansion | (4) DDR3 SDRAM DIMM slots |
| I/O ports on the front panel | |
| USB | (4) |
| Headphone | (1) |
| Microphone | (1) |
| I/O ports on the rear panel | |
| VGA | (1) |
| USB | (6) |
| LAN | (1) |
| serial port | (1) |
| Audio (line in, line out, microphone) | (1) |
| PS/2 | (1) |
| parallel port | (1) |
| eSATA port | (1) |
| Graphics | |
| Video adapter | Intel® Graphics Media Accelerator 4500 |
| Capacity | Share |
| Audio | |
| Audio | Integrated HD audio with Realtek ALC261 codec |
| Input Devices | |
| Keyboard | HP PS/2 / USB keyboard |
| Mouse | HP PS/2 / USB mouse |
| Software | |
| Operating System | Win 7 Pro |
| Chassis | |
| Chassis design | Small Form Factor |
| Power Supply | |
| Energy efficiency compliance | ENERGY STAR®, EPEAT Gold™ (240W) |