| Product | |
| Model | HP Pro 3340 Microtower PC |
| P/N | QT037AV |
| C/O | Singapore |
| Processor | |
| Processor | Intel® Core™ i5-2320 (3.00 GHz, 6 MB cache, 4 cores) |
| Intel® Smart Cache | 6 MB |
| Processor system bus | DMI 5 GT/s |
| Chipset | Intel® H67 Express |
| Memory | |
| Installed Size | 2 GB 1333 MHz DDR3 (1 x 2 GB) |
| Type | PC3-10600 DDR3 SDRAM (1066 / 1333 MHz) non-ECC |
| Maximum allowed | 16 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM; 16 GB1066 MHzDDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive | 500 GB SATA (7200 rpm) (Up to: 1 TB) |
| Speed | 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD ROM |
| Network Interface | |
| Wireless card | None |
| Ethernet | Realtek RTL8171E Gigabit Ethernet |
| Memory card reader | |
| Type | HP 15-in-1 media card reader |
| Supports the following cards | |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 | (1) |
| PCI Express x1 | (1) |
| PCI 2.3 | (2) |
| Memory Expansion | (4) DIMM |
| SATA | (4) |
| I/O ports | 8 USB 2.0 1 DVI-D 1 VGA 1 RJ-45 1 PS/2 keyboard 1 PS/2 mouse 1 audio in 1 audio out 1 microphone in |
| Graphics | |
| Video adapter | Intel HD Graphics |
| Audio | |
| Audio | Realtek ALC656 |
| Feature | Built-in High Definition 6 channel audio Audio jack sensing Realtek ALC656GR CODEC |
| Input Devices | |
| Keyboard | HP USB Standard Value Keyboard |
| Mouse | HP USB optical mouse |
| Software | |
| Operating System | PC-DOS |
| Chassis | |
| Chassis design | Microtower |
| Dimensions (W x D x H) | 17.32 x 42.11 x 38.23 cm |
| Weight | Starting at 10 kg |
| Power Supply | |
| Power | 300W power supply - active PFC; 250W power supply - High Valotge |