| Product | |
| Model | HP Pro 3330 Microtower PC |
| P/N | A3L21PA |
| C/O | Singapore |
| Processor | |
| Processor | Intel® Core™ i3-2120 Processor (3M Cache, 3.30 GHz) |
| Intel® Smart Cache | 3 MB |
| Processor system bus | DMI 5 GT/s |
| Chipset | Intel H61 |
| Memory | |
| Installed Size | 2 GB 1333 MHz DDR3 (1 x 2 GB) |
| Type | PC3-10600 DDR3 SDRAM (1066 / 1333 MHz) non-ECC |
| Maximum allowed | 8GB |
| Storage | |
| Hard Drive | 500 GB SATA (7200 rpm) |
| Speed | 7200 rpm |
| Optical Storage | |
| Type | DVD ROM |
| Network Interface | |
| Wireless card | None |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
| Memory card reader | |
| Type | HP 15-in-1 media card reader |
| Supports the following cards | |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 | (1) |
| PCI Express x1 | (1) |
| PCI 2.3 | (2) |
| Memory Expansion | (2) DIMM |
| SATA | (4) |
| I/O ports on the front panel | |
| 15-in-1 card reader | (1) |
| USB | (2) |
| Headphone | (1) |
| Microphone | (1) |
| I/O ports on the back panel | |
| VGA | (1) |
| DVI-D | (1) |
| USB | (4) |
| LAN | (1) |
| Serial | (1) |
| PS/2 keyboard | (1) |
| PS/2 mouse | (1) |
| Audio (line in, line out, microphone) | (1) |
| Graphics | |
| Video adapter | Intel HD Graphics |
| Audio | |
| Audio | Integrated Realtek ALC656 Audio |
| Feature | Built-in High Definition 6 channel audio Audio jack sensing Realtek ALC656GR CODEC |
| Input Devices | |
| Keyboard | HP USB Standard Value Keyboard |
| Mouse | HP USB optical mouse |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Chassis | |
| Chassis design | Microtower |
| Power Supply | |
| Power | 250W power supply - High Valotge |